•  
      • NAGRADA ZA NAJBOLJU IDEJU: 1000$
        • Balkanski fond za demokratiju

          Stvarno važna promena

          • 0 komentara
    •  
    •  
    • Prijavite se

    • Prijavi se uz pomoć svog Facebook naloga

    •  
    •  
    • Opis ideje

      14.januar 2013.

      Naziv organizacije: Mladi Optimisti

      Pravni status nosioca programa: neformalna grupa

      Naziv projekta koji prijavljujete : Idi na sigurno

      Tema predloga projekta : Bezbednost mladih

      Rezime projekta:

      Bezbednost mladih je jedan od prioriteta Nacionalne strategije za mlade (tačka 3.9 Stretegije). Iako je analiza bezbednosti podrobno i kvalitetno urađena, Strategija ne prepoznaje pojavu internet nasilja i opasnosti koje vrebaju u sajber prostoru. Sajber nasilje, koje uključuje i neke veoma opasne pojave kao što su pedofilija, dečija pornografija, ali i šikaniranje na internetu, posebno je rizično u malim sredinama u kojima se virtuelni svet gotovo izjednačava sa stvarnim (svi poznaju svakoga, svi su sa svima virtuelni prijatelji na društvenim mrežama). Stoga, žrtve sajber nasilja osećaju posledice u stvarnom svetu, postaju predmet ismevanja, osude, a sve češće se otkrivaju i žrtve pedofilije, vrbovane ili zavedene putem društvenih mreža (u 2011.godini uhapšeno je 54 pedofila u Srbiji koji su svoje žrtve pronalazili preko Fejsbuka). Istraživanje koje je uradilo Udruženje Optimist iz Bosilegrada na uzorku od 303 učenika sedmog i osmog razreda Osnovne škole „Geogri Dimitrov“, kao i učenika svih razreda bosilegradske Gimnazije pokazuje da 93% mladih u Bosilegradu koristi internet, a preko 90% od tog broja prisutno je na jednoj od društvenih mreža. Više od 60% korisnika interneta mlađe populacije, internet koristi više od 3 sata dnevno. Ovi podaci govore o tome da mladi na jugu Srbije usled siromašnog kulturnog i društvenog života većinu svog slobodnog vremena provode na internetu. Kako se tehnologije modernih komunikacija razvijaju mnogo brže od sistema formalnog obrazovanja, mladi najčešće i nemaju svest o tome šta sve može da im se desi ako neoprezno koriste internet i svoju prisutnost na društvenim mrežama. Sa druge strane, bezbednost mladih je jedan od ciljeva Strategije kojem su OCD, po našoj percepciji, pridavale jako malo značaj. U stvarnom svetu, mladi su među najčešćim žrtvama, ali i počiniocima krivičnih dela. Taj odnos, međutim, u virtuelnom svetu je drugačiji. Mladi su mnogo češće žrtve, nego počinioci. Projekat koji predlažemo, međutim, bavi se i drugom navedenom kategorijom i to promocijom etičkog ponašanja na internetu. Naš projekat obratiće se, zbog toga, svim učenicima viših razreda Osnovne škole, svim učenicima Gimnazije, kao i roditeljima učenika obeju škola i upoznaće ih sa pretnjama, rizicima i oblicima devijantnog ponašanja u sajber prostoru, kao i o merama zaštite i roditeljske kontrole ponašanja mladih na IT mrežama. Ono što očekujemo kao dodatnu vrednost ovog projekta jeste korišćenje upravo IT mreža u pravcu širenja naše ideje na decu i mlade koji ne žive u Bosilegradu.

      Cilj i planirani efekti projekta : Cilj projekta je da se putem edukacije, medijske I on-line kampanje deca I mladi Bosilegrada edukuju o pretnjama koje vrebaju na internetu, prevenciji rizičnog ponašanja u sajber prostoru, kao i etičkom ponašanju na društvenim mrežama, a sve u svrhu povećanja stepena bezbednosti dece i mladih Bosilegrada. Naša ideja je da se pretnjama na internetu suprotstavimo korišćenjem prednosti brzog širenja ideja društvenih mreža i tradicionalnih medija. Očekivani rezultati: - Dvadesetoro volontera obučeno za kreiranje i vođenje IT medijske kampanje na teme bezbednost na IT društvenim mrežama i promocija etičkog ponašanja - Dvadesetoro mladih uzelo učešće u projektu nakon početka kampanja - 500 mladih Bosilegrada reagovalo na kampanje (putem «lajkova», komentara, članstva u grupama) - Kreiran i emitovan TV spot u 50 termina za mesec dana

      Ciljna grupa: Ciljnu grupu čini oko 300 dece u mladih uzrasta 12-18 godina, učenici Osnovne škole “Georgi Dimitrov”, kao I Bosilegradske Gimnazije. Primarnu ciljnu grupu čini 25-oro direktnih učesnika projekta. Projekat će imati pozitivne efekte I na roditelje, samim tim I na sve stanovnike Bosilegrada

      Aktivnosti po mesecima - vremenski okvir :

      1. Prvi mesec: Odabir učesnika projekta - Učesnici će biti odabrani anketiranjem učenika 5-8 razreda OŠ Georgi Dimitrov, kao I bosilegradske Gimnazije. Biće odabrani oni učenici koji su kroz anketu pokazali motivisanost za učešće na projektu, zanimanje za temu I koji već poseduju određena informatička znanja

      2. Drugi mesec: Obuka volontera: Dvodnevna obuka biće održana u Bosilegradu, a za tu priliku biće angažpvan spoljni ekspert za navedenu oblast. Krooz dvodnevni trening, volonteri-učesnici će biti edukovani iz oblasti - najčešće pretnje u sajber prostoru (cyber bullying, pedofilija, internet prevare..), kao I o etičkom ponašanju na društvenim mrežema.

      3. Drugi mesec: Kreiranje TV spota: TV spot će biti izrađen u saradnji sa jednom medijskih agencija iz okruga. Cilj emitovanja TV spota je da promoviše projekat, ali I ukaže na pretnje koje vrebaju na internetu

      4. Treći mesec: Kreiranje web sajta projekta: Tokom trećeg meseca, u saradnji sa jednom og specijalizovanih agencija, izradićemo web sajt koji će pružati informacije o pretnjama I merama prevencije nasilja na internet. Osim što će web sajt biti oruđe on-line kampanje, on istovremeno garantuje I održivost projekta.

      5. Treći I četvrti mesec: On-line kampanje: Tokom četvrtog meseca, volonteri/učesnici projekta radiće online kampanje koje se tiču bezbednosti I promocije etičkog ponašanja na internetu. Kampanje će biti vođenje na društvenim mrežama (prevashodno Facebooku), kreiranjem grupa, postavljanjem vesti koje ukazuju na pretnje. Ovo je istovremeno odličan način za praćenje uspešnosti projekta (broj reakcija, komentara, lajkova…)

      6. Četvrti mesec: Safe party - Sigurna žurka će biti organizovana u jednom od bosilegradskih kafića, a biće sazvana preko Facebook-a. Svim prisutnima (planiran broj je oko 70) biće podeljeni bedževi sa porukama o bezbednosti na internet, a biće služena bezalkoholna pića. Ovo će biti neposredan način da saznamo do koliko smo mladih uspeli da dopremo našim porukama.

      Struktura troškova :

       

      Opis Cena Količina Ukupno
      Honorar za spoljnog saradnika 15000 1 15000
      Osveženje za trening 5000 1 5000
      Kreiranje I emitovanje TV spota 23000 1 23000
      Izrada sajta 15000 1 15000
      Hosting i zakup domena 3000 1 3000
      Zakup projektora za trening 3000 2 6000
      Ogranizacija “Sigurne žurke” 20000 1 20000
          Ukupno 87000

       

       

       

       

       

       

       

       

       

       

      Opišite do tri inicijative na kojima ste učestvovali u prethodnom periodu :

      Mladi Optimisti su u dva navrata bili učesnici programa Mladi su zakon, Ministarstva omladine i sporta Republike Srbije (sanacija školskog igrališta, kao i popularisanje sporta), kao i u programu "Stvarno važno", Fondacije "Ana i Vlade Divac".

      Da li ste učestvovali u projektu "Vrednosti mladih u Srbiji" i kampanji Stvarno važno?  Da, Mladi Optimisti učestvovali su u projektu “Stvarno važno”, akcijom popularizacije rekrativnog sporta, kao prevencije poremećaja kičmenog stuba, (2012).

    •  
    • Budite prvi koji će postaviti komentar.

      Komentari

    •