•  
      • NAGRADA ZA NAJBOLJU IDEJU: 1000$
        • Balkanski fond za demokratiju

          Stvarno važna promena

          • 0 komentara
    •  
    •  
    • Prijavite se

    • Prijavi se uz pomoć svog Facebook naloga

    •  
    •  
    • Opis ideje

      17.januar 2013.

      Naziv organizacije: Alternativa za Čačak

      Pravni status nosioca programa: Udruženje

      Naziv projekta koji prijavljujete : Siđi do reke

      Tema predloga projekta : 3.Kultura i slobodno vreme

      Rezime projekta:

      Projekat je nastao kao posledica tri značajna sociološko-urbanistička nedostatka grada Čačka. Prvi, koji važi za većinu gradova u Srbiji, je odsustvo neposrednog kontakta grada i reke. Drugi nedostatak su sadržaji za mlade na otvorenom. U gradu ne postoji prostor namenski napravljen za okupljanja mladih u letnjem periodu, sada se koriste prostori kojima to nije svrha. I treći važan nedostatak je odsustvo odgovarajuće interakcije između mladih i ostalih starosnih grupa. Ponekad ona nije poželjna, ponekad je neophodna, ali u svakom slučaju mora postojati kao stvar izbora. Drugim rečima, ako ljudi žele da budu zajedno, mogu to da urade i imaju gde. Iako je projekat na prvi pogled arhitektonsko-urbanistički, smatramo da se više bavi sociološkim problemima. Tempo života i informatička revolucija doveli su do specifičnih međuljudskih odnosa. Imamo na stotine „prijatelja“ od kojih mnoge nikada nismo ni videli u stvarnom životu, a družimo se sa njima iz fotelje, ispred monitora.

      Ovaj projekat je pokušaj da druženje preselimo iz sobe na otvoreno, odnosno da virtuelni kontakt zamenimo fizičkim. Ako poželimo to da uradimo, izbor u Čačku je skroman i svodi se na ugostiteljske objekte. Zamislili smo da uredimo deo obale Morave i da ga prilagodimo navedenim ciljevima. Uređenje bi obuhvatilo deo obale od korita reke do odbrambenog bedema i u dužini od oko 300m, između dva mosta. Odlikuje ga denivelacija između dva platoa u celoj dužini. Oba platoa su približno iste širine pri čemu je donji plato povremeno plavljen usled visokog vodostaja. Ovakva polazna pozicija opredelila je način uređenja i raspored sadržaja. Na donji plato smešteni su sadržaji i obrada partera koji višim vodostajem, u proseku jednom u dve godine, ne mogu biti oštećeni. Nije predviđeno ozelenjavanje i zasad cveća već dominiraju betonske površine u funkciji plaže. Ove površine obezbeđuju neposredan kontakt sa vodom tokom cele godine. Na donjem platou predviđen je i skejt park, takođe od betona, zbog mogućeg plavljenja. U sklopu uređenja predviđeno je postavljanje „gumene“ brane visine do 1m čiji je cilj stabilizacija vodotoka na tom delu korita. Na gornjem platou postavljeni su svi ostali sadržaji: Zabavni park za najmlađe, centralni objekat sa administrativnim delom za ambulantu i obezbeđenje i prostorom za kafe-galeriju, kao i deo gornjeg platoa koji bi se produžio do rečnog korita i završio kafe-barom neposredno nad vodom oponašajući na taj način splavove koji se ne mogu postaviti na ovom delu obale. Raznolikost sadržaja bi obezbedila okupljanje svih starosnih grupa što je i bio jedan od ciljeva. Svi navedeni sadržaji moraju obezbediti sredstva za nesmetano održavanje kako gradski budžet ne bi bio opterećen.

      Projekat se, zbog svog obima, može realizovati jedino iz gradske kase i zbog toga nam je potrebna velika podrška sugrađana. Nadamo se da projekat ispunjava njihove želje i potrebe i da će svojim učešćem pokazati lokalnoj samoupravi koliko bi ovo bila stvarno važna promena.

      Cilj i planirani efekti projekta : Prvi cilj je da predloženim sadržajima animiramo prostor koji je u postojećem gradskom tkivu potpuno zapostavljen i da povežemo prednosti prirodnog ambijenta i sadržaje primerene potrebama savremenog čoveka iz domena kulture, zabave i razonode. Drugi cilj je obezbeđivanje interakcija između svih starosnih grupa u jednom prostornom okviru. Smatramo da bi se ovim intervencijama formirao jedan „živ“ deo grada u kojem bi uvek neko boravio.

      Ciljna grupa: Sve starosne grupe, akcenat na mladima

      Aktivnosti po mesecima - vremenski okvir :

      Predviđen početak projektnih aktivnosti je 1. februar 2013. godine, a ukupno trajanje aktivnosti je 6 meseci (31. jul 2013. godine).

      Podrazumevaju se aktivnosti vezane za period do početka građenja i u neposrednoj vezi su sa aktivnostima lokalne samouprave. 

       

      Aktivnost 1 2 3 4 5 6
      Razgovori sa predstavnicima lokalne samouprave I stavljanje projekta na dnevni red u Gradskoj skupštini  x          
      Izglasavanje odluke I prikupljanje svih potrebnih dozvola 
      x x        
      Raspisivanje tendera za izradu glavnog projekta 
        x x      
      Raspisivanje tendera za izbor izvođača radova 
        x x      
      Izbor glavnog izvođača i finaliziranje priprema za početak radova 
            x x  
      Offline kampanja (gostovanja na lokalnim i regionalnim medijskim kućama) 
      x x x x x x
      Online kampanja (Facebook, Twitter, YouTube, i sl.)
      x x x x x x
      Monitoring projektnih aktivnosti  x x x x x x

      Struktura troškova :

      Ukupna vrednost sredstava koja su neophodna iznose oko 500.000,00 eur a odnose se na izradu projektne dokumentacije I izvođenje planiranih radova po sistemu “ključ u ruke”. Tačna vrednost sredstava znaće se po okončanju tendera za izvođenje radova.

      Opišite do tri inicijative na kojima ste učestvovali u prethodnom periodu : Kreiranje i izdavanje omladinskog časopisa "Tramvaj"

      Da li ste učestvovali u projektu "Vrednosti mladih u Srbiji" i kampanji Stvarno važno?  Ne

    •  
    • Budite prvi koji će postaviti komentar.

      Komentari

    •