•  
      • NAGRADA ZA NAJBOLJU IDEJU: 85.000 din.
        • Fondacija za otvoreno društvo

          Zdravo Internet

          • 0 komentara
    •  
    •  
    • Prijavite se

    • Prijavi se uz pomoć svog Facebook naloga

    •  
    •  
    • Opis ideje

      21.avgust 2013.

      Naziv projekta koji prijavljujete: Da se bolje razumemo!

      Rezime projekta:

      Grad Zrenjanin je multikulturalna i multijezička sredina. Statistički podaci dobijeni u proteklom vremenskom periodu ukazuju na zabrinjavajuće veliki procenat sukoba među mladima koji su nastali kao posledica ksenofobije, netolerancije različitosti i nerazumevanja među komšijama sugrađanima. Izradom portala putem kojeg ćemo na kreativan, zabavan, zanimljiv i omladini prijemčiv način promovisati razgovor, razumevanje i toleranciju kao pozitivne i poželjne vrednosti, želimo da ukažemo na potrebu boljeg dijaloga među mladima. Izradom web-portala kojim ćemo na jednom mestu spojiti mlade iz različitih etničkih zajednica planiramo da podstaknemo interkulturalni dijalog i promovišemo bogato kulturno nasleđe kroz neformalno učenje jezika sredine. Plan nam je da na tom mestu postavimo slike i video klipove 100 najosnovnijih fraza neophodnih za bazičnu komunikaciju, prevedene na svaki od jezika sredine. Budući da planiramo da napravimo i FB grupu putem koje ćemo kako širiti informacije o projektu, tako i biti u komunikaciji sa korisnicima, planiramo da se, ukoliko bude potrebno, prilagodimo potrebama i zahtevima, ali i uvažimo kritike koje ćemo dobiti putem stranice na toj društvenoj mreži. U skladu sa potrebama, prvobitnih 100 fraza će se vremenom dopunjavati novim.

      Cilj i planirani efekti projekta: Primarni cilj nam je pokretanje interkulturalnog dijaloga među mladima koji će uticati na jačanje svesti o neophodnosti dijaloga i tolerancije u multikulturalnoj sredini. Podizanjem svesti o specifičnosti lokalne zajednice, ali i prednostima koje to donosi tokom procesa sazrevanja, još od najranijeg detinjstva, kroz neformalni vid edukacije želimo da utičemo na razvijanje potencijala koji mladi nose u sebi. Planirani efekat koji planiramo postići sprovođenjem ovog projekta jeste naš doprinos očuvanju zdravih odnosa u lokalnoj sredini. Sprovođenjem ovog projekta želimo da utičemo na razbijanje predrasuda o drugim kulturama i povećanju stepena tolerancije prema različitosti. Zbog specifičnosti projekta vidimo veliku mogućnost u njegovoj održivosti budući da će materijal biti dostupan putem interneta kako vremenski tako i prostorno široko. Putem mreže koordinatora kojima raspolažemo na celoj teritoriji AP Vojvodine, koristeći projektom predviđene QR kodove, očekujemo kako veliku vidljivost u skoro svim većim mestima pokrajine, tako i značajnu posetu i podršku velikog broja mladih.

      Ciljna grupa: Kao ciljnu grupu projekta vidimo mlade sa teritorije grada Zrenjanina kojih po poslednjem popisu ima oko 20000. Kao indirektnu ciljnu grupu vidimo i roditelje mladih, ali i celu lokalnu zajednicu jer je dobra komunikacija ključ skladnog i uspešnog suživota.

      Opišite do tri inicijative na kojima ste učestvovali u prethodnom periodu:

      • 1. Projekat „.rue“ - projekat koji se sprovodi već blizu godinu dana, a koji za svoj cilj ima poboljšanje vidljivosti rusinskog jezika kao jednog od jezika lokalne sredine, ali i naš doprinos njegovom očuvanju, budući da ga je i UNESKO prepoznao kao jezik 3. kategorije ugroženosti. Na samom projektu radi 10 ljudi, a rezultati koje smo do sada ostvarili jeste preko 100 redovnih članova-saradnika koji nam svojim sugestijama i predlozima pomažu u sprovođenju projekta, dnevna poseta od prosečno 150 jedinstvenih pregleda, kao i blizu 50000 posetioca od pokretanja projekta.
      • 2. Obeležavanje Dana maternjeg jezika - 21. februar. Akciju smo sproveli putem interneta tako što smo izradili 3 slike na kojima (na svakoj zasebno) stajala po jedna fraza ispisana na svim zvaničnim službanim jezicima AP Vojvodine (srpski, mađarski, slovački, rumunski, rusinski i bunjevački hrvatski). Ovom akcijom smo poslali poruku o neophodnosti čuvanja i negovanja maternjeg jezika kao stuba nosioca svake kulture. Kao rezultat smo imali 48 deljenja i blizu 200 pregleda. Relativno mali rezultat donekle možemo opravdati činjenicom da nam je to bila prva akcija tek oformljene i još nepoznate grupe.
      • 3. Trenutno sprovodimo akciju pod nazivom „Dan je svima isto dobar“ u okviru programa „Mladi su zakon“ pod pokroviteljstvom Ministarstva omladine i sporta. Cilj akcije je obeležavanje Dana evropskih jezika nizom akcija koje za svoj cilj imaju promociju multikulturalnosti i multijezičnosti kao prednosti lokalne sredine, a ne problema. U sklopu akcije će biti sproveden niz predavanja po školama, promovisanje putem interneta, a kao završnica je predviđena velika akcija na sam dan obeležavanja Dana evropskih jezika - 26. septembra u Zrenjaninu.

      Da li ste učestvovali u projektu "Vrednosti mladih u Srbiji" i kampanji Stvarno važno? Nismo učestvovali.

    •  
    • Budite prvi koji će postaviti komentar.

      Komentari

    •